Member Login
Toggle navigation
About
District Officers
District Organization Chart
District Governance
District Resolutions
District 5870 Strategic Plan
Keyway Bylaws
Keyway Amendments
District History
District 5870 Keyway
Awards & Recognition
Rotary Citation
District 5870 Roll of Fame
District 5870 Foundation Distinguished Service Award
Rotary International Service Above Self Award
TRF District Service Award
TRF Citation for Meritorious Service
TRF Distinguished Service Award
Associations
RoAnns
Events
District Calendar
Club Fundraisers
Mental Health Initiative
Club Leadership Training
Conference of Clubs
Rotary International Convention
DG & Club Leader Installation
Membership
District Membership Team
Membership Club Resources
Membership Resources at My Rotary
Membership & Public Image Presentation
District Membership Orientation
Membership Leads
What Are Rotary Membership Leads
Access My Membership Leads
Membership Training Video
New Member District Orientation Video
Foundation
Annual Fund
Recognition Points
District Matching Grants
Jerry Johnson Trust Matching
PDG Gonzalo Garza Memory Match
Grants
District Designated Funds
DAP Grants
Global Grants
Club Qualifications
Scholarship
Career & Tech Ed (Vocationa)l Scholarships
Global Grant Scholarships
Rotary World Peace Scholarship
Training
Grant Management Training
Foundation Training video
Endowment Fund Giving
Presentations
TRF Forms
History of Rotary Foundation
Polio Plus
Public Image
Public Image Resources For Club
2023-24 Rockstar Connection Challenge
2023-24 Rockstar Connection Scoreboard
Content Creation Team
Canva Tool Kit
Correct Use Of Rotary Logo
Directory of Social Media Accounts
News Around The District
Zoom Series - Staying Connected
Training
Lone Star Rotary Leadership Institute (RLI)
Youth
INTERACT
RYLA
EarlyAct FirstKnight
Youth Exchange
Clubs
When and Where Clubs Meet
Club Directory & Contact
Rotaract
Hybrid Club Meeting Resources
2023-24 President / Club Leadership Resources
2024-25 Club President Resources
Speakers Bureau
Important IRS Information
Rotary Insurance
Toastmasters & Rotarians Connect
District Organization Chart with Photos
Switch to List View
<< Previous Year
Current Year: 2020-2021
Next Year >>
District Governor
Rick Stacy
District Governor
Marble Falls
District Executives
Beverly Luedke
District Governor-Elect
Temple South
Shannon Coleman
District Governor-Nominee
Pflugerville
Don Shindler
District Secretary
Northwest Austin
Cindy Zavodny
District Treasurer
Temple South
Mendy Cockrell
District Trainer
Marble Falls
Jody LeMarr-Cabano
Lieutenant Governor North - AGs
Corsicana
Larry Jackson
Lieutenant Governor Southeast - AGs
La Grange
Frank Ivy
Lieutenant Governor Southwest - AGs
Austin NxNE
Jeff Matera
Lieutenant Governor - Major Events
Marble Falls
District Officers and Directors
Jim Henry
Finance Committee Chair
Northwest Austin
Christine Kempff
District Rotary Foundation Committee Chair
Austin Cosmopolitan
Ellen Hunt
Grants Subcommittee Chair
Austin
Doug Smith
District Grants Coordinator
Temple South
Barbara Merlo
Vocational Scholarship Coordinator
Killeen Heights
Abbey Tootle
Global Grants Coordinator
Austin Cosmopolitan
Katherine Logue
Global Grant Scholarship Coordinator
Waco
Jerry Chapman
Annual Fund Subcommittee Chair
Cedar Park - Leander
Rich Kaye
Endowment/Major Gift Subcommittee Chair
Temple South
Kelly Barr
Polio Eradication Subcommittee Chair
Killeen Heights
Kent Miller
Peace Scholar Subcommittee Chair
Northwest Austin
Patricia Satterwhite
District Membership Committee Chair
Flatonia
Amber Scarborough
District Public Image Committee - Co-Chair
South Austin
Patrick Harrison
District Public Image Committee - Co-Chair
Austin Cosmopolitan
Pam Blankenzee
Webmaster & Social Media Manager
South Austin
Ashley Rodriguez
Youth Service Committee Chair
E-Club
Barbara Najera
RYLA Camp Director
Pflugerville
Mary Reynolds
Early Act First Knight Coordinator
Austin
Mary Reynolds
Interact Coordinator
Austin
Julian Grant
Rotaract Coordinator
Georgetown Rotary
Jon Yates
Boy Scouting Liaison
Austin
Jennifer Graham
Youth Exchange Coordinator
Temple
Edmond Martin
Youth Protection Officer
Austin Westlake
Rick Stacy
Strategic Planning Chair
Marble Falls
Martin Ellman
District Registrar
Round Rock Sunrise
Jerry Chapman
DG Nominating Committee Chair
Cedar Park - Leander
Rich Kaye
District Resolutions Committee Chair
Temple South
Ronney Reynolds Sr.
Roll of Fame Committee Chair
Austin
Ivan Milman
District Directory Editor
Austin University Area
Rich Kaye
District Historian
Temple South
Terry Stracke
DG Installation Committee Chair
Marble Falls
Rich Kaye
District Award Committee Chair
Temple South
Jeff Matera
Special Events Chair
Marble Falls
Assistant/Area Governors
Byron Cook
Area 1
Corsicana
RoseMary Rafuse
Area 2
Waco
Richard Schneider
Area 3
Temple
Bob Crouch
Area 4
Killeen Heights
Terral Smith
Area 5
Northwest Austin
Jeff Matera
Area 6
Marble Falls
David Jessich
Area 7
Austin Westlake
Susan Huntington
Area 8
Austin Cosmopolitan
Shannon Coleman
Area 9
Pflugerville
Michelle Morgan
Area 10
Cameron
Susan Wendel
Area 11
Bastrop County
Carroll Sharp
Area 12
Yoakum