Member Login
Toggle navigation
About
District Officers
District Organization Chart
District Governance
District Resolutions
District 5870 Strategic Plan
Keyway Bylaws
Keyway Amendments
District History
District 5870 Keyway
Awards & Recognition
Rotary Citation
District 5870 Roll of Fame
District 5870 Foundation Distinguished Service Award
Rotary International Service Above Self Award
TRF District Service Award
TRF Citation for Meritorious Service
TRF Distinguished Service Award
Associations
RoAnns
Events
District Calendar
Club Fundraisers
Mental Health Initiative
Club Leadership Training
Conference of Clubs
Rotary International Convention
Membership
District Membership Team
Membership Club Resources
Membership Resources at My Rotary
Membership & Public Image Presentation
District Membership Orientation
Membership Leads
What Are Rotary Membership Leads
Access My Membership Leads
Membership Training Video
New Member District Orientation Video
Foundation
Annual Fund
Recognition Points
District Matching Grants
Jerry Johnson Trust Matching
PDG Gonzalo Garza Memory Match
Grants
District Designated Funds
DAP Grants
Global Grants
Club Qualifications
Scholarship
Career & Tech Ed (Vocationa)l Scholarships
Global Grant Scholarships
Rotary World Peace Scholarship
Training
Grant Management Training
Foundation Training video
Endowment Fund Giving
Presentations
TRF Forms
History of Rotary Foundation
Polio Plus
Public Image
Public Image Resources For Club
2023-24 Rockstar Connection Challenge
2023-24 Rockstar Connection Scoreboard
Content Creation Team
Canva Tool Kit
Correct Use Of Rotary Logo
Directory of Social Media Accounts
News Around The District
Zoom Series - Staying Connected
Training
Lone Star Rotary Leadership Institute (RLI)
Youth
INTERACT
RYLA
EarlyAct FirstKnight
Youth Exchange
Clubs
When and Where Clubs Meet
Club Directory & Contact
Rotaract
Hybrid Club Meeting Resources
2023-24 President / Club Leadership Resources
2024-25 Club President Resources
Speakers Bureau
Important IRS Information
Rotary Insurance
Toastmasters & Rotarians Connect
District Organization Chart with Photos
Switch to List View
<< Previous Year
Current Year: 2019-2020
Next Year >>
District Governor
Jim Henry
District Governor
Northwest Austin
District Executives
Rick Stacy
District Governor-Elect
Marble Falls
Beverly Luedke
District Governor-Nominee
Temple South
Don Shindler
District Secretary
Northwest Austin
Marlene Van Sickle
District Treasurer
Austin Westlake
Larry Jackson
Lieutenant Governor South - AGs
La Grange
Jody LeMarr-Cabano
Lieutenant Governor North - AGs
Corsicana
Deborah Farnum
Lieutenant Governor-Major Events
Austin
District Officers and Directors
Jerry Chapman
Finance Committee Chair
Cedar Park - Leander
Christine Kempff
District Rotary Foundation Committee Chair
Austin Cosmopolitan
Ellen Hunt
Grants Subcommittee Chair
Austin
Doug Smith
District Grants Coordinator
Temple South
Barbara Merlo
Vocational Scholarship Coordinator
Killeen Heights
Abbey Tootle
Global Grants Coordinator
Austin Cosmopolitan
Katherine Logue
Global Grants Scholarship Coordinator
Waco
Jerry Chapman
Annual Fund Subcommittee Chair
Cedar Park - Leander
Rich Kaye
Endowment/Major Gifts Subcommittee Chair
Temple South
Kelly Barr
Polio Eradication Subcommittee Chair
Killeen Heights
Melinda Osburn
Pints for Polio Coordinator
Lakeway/Lake Travis Rotary
Kent Miller
Peace Scholar Subcommittee Chair
Northwest Austin
Patricia Satterwhite
District Membership Committee Chair
Flatonia
Patrick Harrison
District Public Image Committee - Co-Chair
Austin Cosmopolitan
Amber Scarborough
District Public Image Committee - Co-Chair
South Austin
Pam Blankenzee
Webmaster & Social Media Manager
South Austin
Ashley Rodriguez
Youth Service Committee Chair
E-Club
Barbara Najera
RYLA Camp Director
Pflugerville
Mary Reynolds
Early Act First Knight Coordinator
Austin
Nancy Keck
Interact Coordinator
E-Club
Martha Myers
Rotaract Coordinator
E-Club
Jon Yates
Boy Scouting Liaison
Austin
Jennifer Graham
Youth Exchange Coordinator
Temple
Edmond Martin
Youth Protection Officer
Austin Westlake
Jim Henry
Strategic Planning Chair
Northwest Austin
Martin Ellman
District Registrar
Round Rock Sunrise
Rich Kaye
DG Nominating Committee Chair
Temple South
Rich Kaye
District Resolutions Committee Chair
Temple South
Ronney Reynolds Sr.
Roll of Fame Committee Chair
Austin
Pam Blankenzee
District Directory Editor
South Austin
Rich Kaye
District Historian
Temple South
Jeff Matera
DG Installation Committee Chair
Marble Falls
Assistant/Area Governors
Terral Smith
Area 1
Northwest Austin
Shannon Coleman
Area 2
Pflugerville
Sam Haddad
Area 3
E-Club
Michelle Morgan
Area 4
Rockdale Rotary
Susan Wendel
Area 5
Bastrop County
Jeff Matera
Area 7
Marble Falls
Bob Crouch
Area 8
Killeen Heights
Frank Ivy
Area 9
Austin NxNE
Landis Bayless
Area 10
Fairfield
Carroll Sharp
Area 11
Yoakum
Beverly Luedke
Area 12
Temple South